Bolesť je prvým varovným signálom, že niečo nie je v poriadku. Ani bolesť päty nie je v tomto prípade výnimkou, práve naopak, mali by ste byť v strehu a riešiť to. Ak vás pobolieva päta, príčina môže byť kdekoľvek v pohybovom systéme a to od hlavy až po boľavú pätu.
Hľadajte príčinu
Typickými príznakmi je pocit ostrej až pichľavej bolesti alebo napätia v päte. Bolesť začína hneď ráno pri vstávaní z postele, pričom sa počas dňa môže zmierniť, no opäť ku večeru sa bolesť vráti.
Najčastejšou príčinou náhlej bolesti päty je plantárna fascitída. Takto sa označuje zápal v oblasti plantárnej fascie – väzivového pruhu zospodu nohy, ktorý spája pätovú kosť s kĺbmi palcov na nohe. Ak zápal trvá dlho, dochádza v rámci snahy organizmu o hojenie aj k usadzovaniu sa solí vápnika ku odstupu fascie, čo vidíme na rtg ako „kohútiu ostrohu“.
Príčiny bolesti päty spôsobujú nasledovné dôvody
- biomechanické dôvody – vysoká klenba nohy, plochá noha, plochovbočená noha, ochorenia Achilovej šlachy, obmedzenie ohybnosti a pružnosti svalov lýtka
- opakovaná neprimeraná činnosť – dlhá chôdza, beh, skákanie na tvrdom alebo naopak príliš mäkkom povrchu, dlhodobé státie
- faktory zhoršujúce ochorenie – nadmerná hmotnosť, nosenie alebo prenášanie ťažkých predmetov, nosenie nevhodnej obuvi
Pacient je vyšetrený komplexne, pretože počas vyšetrenia môžeme zistiť, že problém vychádza nielen z päty, ale môže byť spojený s lýtkom, či s blokádou v oblasti krížovo-bedrového kĺbu. Bolesť päty môže byť spojená s celou spleťou príčin, kedy väzivový pruh môže bolieť kvôli príčinám, ktoré nie sú na prvý pohľad badateľné. Preto je vhodné navštíviť odborníka. Ten zistí, odkiaľ ťažkosti vychádzajú a zameria na tieto miesta liečbu a tým zbaví pätu bolesti. Pri bolesti päty nie je možné liečiť len lokálne, ale aj systémovo. Iba miestna liečba často na bolesť päty nestačí.
Aká liečba pomáha?
- Neoperačná liečba
Zahŕňa fyzické šetrenie, odpočinok, ľadovanie, podporu klenby nohy vložkou, či špeciálne upravenú ortézu, nočné dlahy, liečbu protizápalovými liekmi ako ibuprofen, nalgesin, meloxicam a pod.
Prostriedky fyzikálnej liečby ako elektroliečba, ultrazvuk, laser, rtg-terapia alebo moderné vysokoenergetické prístroje: vysokoenergetický laser, vysokovýkonový magnet – SIS, či rázová vlna, ktorá je bezpečná, komfortná, vysoko efektívna a spočíva v aplikácii rázových, akustických vĺn s cieľom podporiť revaskularizáciu a naštartovanie telu vlastných reparačno-hojacich procesov, ktoré prebiehajú po adekvátnej liečebnej dávke v danej lokalite.Lekár môže aplikovať ku zapálenému miestu aj protizápalové injekcie, pacientovu vlastnú obohatenú plazmu PRP, či kolagénové injekcie.
- Chirurgická liečba
Je liečebnou metódou tých pacientov, kde neoperačná liečba zlyhá a spočíva v otvorenej chirurgickej operácii, alebo menej invazívnej endoskopickej variante, pri ktorej z malého prístupu sa ošetrí zapálená fascia, či je odstránená „kohútia ostroha“.